26 Ocak 2019 İNSANIN ANLAM ARAYIŞI KİTABI İZLENİMLERİ

İNSANIN ANLAM ARAYIŞI KİTABI İZLENİMLERİ

Yaşadığı dönemler olan 20. Yüzyılda dünyanın en önde gelen psikiyatrlarından olan Viktor E. Frankl tarafından oldukça samimi bir anlatımla yazılmış bir başucu kitabıdır.  Yazar bu metinleri aslında kitap olması için değil, toplama kamplarında geçirdiği yıllar boyunca yaşadığı anılarını unutmamak ve ölse bile tarihe mal olması için yazmıştır. Yazar kitapta, kesinlikle Yahudilerin ezildiğinden ya da Almanların mezaliminden bahsetmemiş, hiçbir ülkeyi suçlamamıştır. Değerlendirmelerini genelleştirmemiş, insanları bireysel değerlendirmiştir. Yazarın anıları o denli ilgi çekmiştir ki, kitap otuzun üzerinde yabancı dile çevrilmiştir.

Kitabı okumaya başladığımda bu kadar etkilenebileceğimi asla düşünmemiştim. Yazar, yaşadıklarını o kadar yalın, tarafsız ve samimi bir şekilde, kimseyi yargılamadan anlatmış ki, bu kitabın ülkemizde daha çok okunması gerektiğine inandım.

Acıyı Kabullenmek ve Hayatın Anlamı

Bir insanın kendi kaderini ve kaçınılmaz durumdaki acıyı kabul ediş yolu yanında kendi davasını, hayat tarzını ve hayallerini seçmesi gerekmektedir. Bu da en sıkıntılı durumlarda dahi, kişinin yaşamına bir anlam katmasını sağlamaktadır. Kişi, bu zorluklar esnasında sadece kendini koruma kavgasında ise, insanlık onurunu kaybedebilmektedir. İşte bu durum, zor bir durumun bizlere sağlayacağı ahlaki değerlere ulaşma fırsatlarından yararlanma ya da vazgeçme arasındaki ince çizgiyi göstermektedir. Onurlu insan, bu acılarla mücadeleyi bilen ve bu acıların hayata anlam kattığını, kişiyi olgunlaştırdığını bilen insandır. Bu acılarla mücadeleyi reddeden, zorluklar karşısında umudunu kaybeden kişi ise değerlerini yitirerek onurlu insan olmayı da başaramayacaktır.

Yazar, insanın acılar, sorunlar ve gerilimlerle dolu bir hayattan kaçmasının ve pes etmesinin doğru bir hareket tarzı olmadığını bize öğretmiştir. Yaşam, insanın sorunlarla başa çıkmak için uğraşacağı, emek sarf edeceği, kaçınılmaz durumlarda acı çekeceği ve hayata yönelik bir anlam, bir sebep bulması gereken bir deneyimdir. Bu acılar gelecekte level atlamamızı ve benzer durumda acıyla karşılaştığımızda hiç önemsemeden yolumuza devam edebilme gücünü bize kazandıracaktır.  Yazarın yaşadıklarını görünce, yaşadığımız problemlerin önemsiz ve basit olduğunu anlayabiliyoruz. Bu kapsamda da sorunlara doğru çözümler bulmak ve her birimiz için ayrı ayrı konulmuş olan hayata ilişkin vazifeleri başarma sorumluluğunu üstlenmemiz gerektiğini anlayabiliyoruz.

Victor E. Frankl, bu şaheseriyle bizleri, hayatımızı ve tüm yaşadığımız olayları muhasebe ederek üzerimizdeki rehavetten uzaklaşmaya, zorluklardan yılmaktan ve umutsuzluk illetinden kurtulmaya çağırmaktadır. En önemlisi de insan olarak zihinsel sınırlarımızı ve gücümüzü hatırlatıp, ruhsal gücümüzün limitinin fiziksel kapasitemizin çok daha ötesinde olduğunu vurgulamıştır.

Yazar, kitabı o kadar güzel kurgulamıştır ki, kitabı okuyan kişi, döneme tanıklık eden sıradan bir insan gibi değil, sürekli kendi hayatını sorgulayan, hayata ve çekilen acılara olan bakış açısını tekrar gözden geçiren bir ruh haline girmektedir.  Bunun da ötesinde yazar sorunu teşhis edip, çözümleri de ortaya koyduğundan insanın ruhunu derinden etkilemektedir.

Kitabı kesinlikle herkesin okumasını tavsiye ediyor ve kütüphanelerimizin başucu kitaplarından biri olması gerektiğini değerlendiriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir